ساختار طراحی ربات ها

ساختار طراحی رباتهای کانون رباتیک و خلاقیت اوج به صورت مجموعه ای یکنواخت بوده که به بررسی علوم مکانیک، الکترونیک و برنامه نویسی کامپیوتر می پردازد. در ربات روبووار دانش آموخته با مکانیک مقدماتی آشنا شده و با یادگیری مدارات ساده به ساخت ربات مقدماتی جنگجو مشغول می گردد و به کمک کنترلر دستی ربات خود را با حرکت تانکی کنترل می نماید. به کمک گیربکس ها و آرمیچر ساختاری الکترومکانیکی را پیاده سازی نموده و تنها از رباتیک بخش الکترونیکی و مکانیکی آن را می بیند و هوشمندی ربات در اختیار خود شخص است.

ربوخلاق دوره ای متفاوت در مجموعه دوره های رباتیک به حساب می آیند. دانش آموزان در این ترم بدون محدودیت با وسایلی که در اختیار دارند ربات هایی می سازند که هر کدام هدف مشخصی داشته و کاملا بر اساس خلاقیت و ذوق دانش پژوهان است.
در ربات کیتاروبو دانش آموخته به کمک یک برد مادر موسوم به برد درایور جریان آرمیچر ها را تامین نموده و به کمک ۴ برد ربات می تواند به طور مجزا ۴ ربات جالب را تجربه نماید.
در کیتا روبو جدید تمام بردهای درایور لحیم شده و تست شده اند. ۲ برد از ۴ برد ربات لحیم شده و ۲ برد دیگر را دانش آموخته می بایست لحیم نماید. برد لحیم شده برای دانش آموختگان تصادفی بوده و امکان دارد در یک مجموعه بردهای داشته متفاوت باشند.
۴ربات عبارتند از: ربات نوریاب، ربات تشخیص مانع بدون برخورد موسوم به حل ماز بدون برخورد، ربات تشخیص مانع با برخورد موسوم به حل ماز با برخورد و ربات مسیر یاب.
هر یک از این ۴ برد به کمک سیم فلت رنگی رابط به برد درایور متصل می گردند و ربات در هر اتصالی کار همان برد را انجام می دهد.
در این ربات دانش آموخته با طراحی الکترونیکی به صورت دستی و با نرم افزار آشنا شده و هوشمندی ربات را به طور کامل درک می نماید.

ربات های پروازی از تازه ترین و هیجان انگیز ترین رباتها در بحث ربات های آموزشی به حساب می آیند. بر این اساس کانون رباتیک و خلاقیت اوج با برگزاری سه دوره در سطح های پایه، آماتور و پیشرفته به معرفی و چگونگی پرواز ربات ها پرداخته و با ساخت ربات های دست پرتاب، موتور کشی و الکتریکی رادیویی، جای خالی این بخش جذاب را در بین ربات های آموزشی پر نموده است.
ربات سنسوروبو رباتی است هوشمند که ویژه برنامه نویسی طراحی و تولید گردیده شده است. به کمک سیم رابط و برد برنامه ریز موسوم به پروگرامر و کابل USB دانش آموخته می تواند اطلاعات را از طریق برنامه ی کامپیوتری به ربات انتقال داده و ربات کاری را انجام می دهد که دانش آموخته برنامه اش را نوشته است.
۱۱ ورودی و ۱۱ خروجی در این ربات کاربرد داشته که شخص می تواند بیش از ۲۵۰ برنامه جذاب را با قابلیتهای فراوان برای ربات بنویسد. دانش آموخته در این ترم با برنامه نویسی کامپیوتر به طور کامل آشنا می گردد.
با داشتن مجموعه پکیج ها شخص می تواند هر ۳ علم الکترونیک، مکانیک و برنامه نویسی را به طور کامل بیاموزد.