تاثیر خلاقیت بر موفقیت

تاثیر خلاقیت بر موفقیت افراد امری ملموس و غیر قابل چشم پوشی است. در واقع این مهم در سال های اخیر بسیار مورد توجه پژوهشگران و کارشناسان قرار گرفته است.

در این بخش مقاله ای را از سرکار خانم کهندل مدیر آموزش کانون رباتیک و خلاقیت اوج پیرامون تاثیر خلاقیت بر موفقیت می خوانیم.

تاثیر خلاقیت بر موفقیت

فرد خلاق همواره راه های جدیدی ایجاد می کند و راه حل های متفاوت و شگفت انگیزی برای مسائل خود می یابد، این مسئله سبب می شود تا او همواره کمترین زمان و انرژی را برای اهداف خود صرف نموده و چند پله از اطرافیان جلو تر باشد.

انسان های خلاق عموما تنها به راه های موجود فکر نمی کنند، بلکه تلاش می کنند تا با ذهن آماده خویش راه جدیدی بیابند، زیرا آن ها بر این باورند با راه های موجود نتیجه ای تکراری کسب خواهد شد.

نگرش متفاوت، ذهن پویا، دقت در محیط و اشتیاقی که افراد خلاق دارند آن ها را قادر می سازد تا راه های جدید را کشف کنند.

در سال های گذشته این باور وجود داشت که افراد با هوش و با آی کیو بالاتر همواره موفق ترند، و انسان هایی همچون نیوتون و ادیسون را بعنوان افرادی با هوش معرفی می کردند.

اما داستان زندگی ادیسون که بعنوان یک فرد خنگ از مدرسه اخراج شد، این مسئله را به چالش می کشید.

چیزی که سبب شد تا نیوتون جاذبه را کشف کند و به نابغه قرن تبدیل شود، هوش بالای او نبود، بلکه نیوتون  دیدی متفاوت از سایرین داشت، او با خود اندیشید که چرا سیب پس از جدا شدن از شاخه به آسمان نرفت؟!

ویژگی افراد خلاق

تفاوت در دید افراد خلاق به این معنی نیست که هر کس در هر جمعی نقاد است و ساز مخالف می زند، فرد خلاقی است!!

افراد خلاق همواره پیوند دهنده و پویا هستند، آن ها مشکلات لاینحل را بگونه ای هنرمندانه حل می کنند، یک فرد خلاق همواره یک فرد مشهور و نابغه نیست، بلکه هر فردی در نقش خود می تواند خلاق باشد، مثل یک مادر، پدر یا یک معلم خلاق!

این افراد هیچ مشکلی را حل نشدنی نمی دانند و هیچ موضوعی برای آن ها غیر قابل تحمل نیست، در واقع آن ها در کوچکترین روابط خود نیز از خلاقیت بهره می برند!

چگونه خلاق شویم؟

خوشبختانه بر خلاف هوش که تا حدود زیادی ارثی و ژنتیکی است، خلاقیت امری اکتسابی می باشد.

راه های گوناگونی برای افزایش خلاقیت وجود دارد که صبر و پشتکار می طلبد،یکی از تمرین های ساده برای افزایش خلاقیت ساخت وسایل کاربردی از دور ریختنی هاست که بدون نقشه و الگو باشد.

در ادامه راه ها و تمرین های مختلفی را برای افزایش خلاقیت معرفی خواهیم نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *