LED

معرفی دیود و ال ای دی (LED) و کاربرد آن در مدار

دیود قطعه ی الکتریکی است که اجازه ی عبور جریان الکتریکی را فقط در یک جهت می دهد به همین دلیل مهمترین کاربرد آن در یکسوسازی جریان می باشد اگر یک دیود را به دقت مشاهده کنید متوجه می شویدکه یک سر دیود خط دار می باشد سر خط دار دیود سر منفی آن است به شکل زیر توجه نمایید.

دیود

شماتیک دیود:

دیود

 

در شکل بالا جریان الکتریکی فقط می تواند از پایه ی مثبت یا آند وارد و از پایه ی منفی یا کاتد خارج شود و امکان عبور جریان در جهت معکوس وجود ندارد.

ال ای دی (led):

LED های رنگی از خانواده ی دیودها می باشند که از خود نور ساطع میکنند و در بازار معمولا در رنگ های قرمز ,آبی و سبز یافت می شوند .بیشترین کاربرد LEDهای رنگی به عنوان نمایشگر در مدارهای الکتریکی است .

LED دارای دو پایه ی مثبت و منفی می باشد که پایه ی بلند آن مثبت و آند نامیده می شود و پایه ی کوتاه آن منفی و کاتد نامیده می شود .

ولتاژ و جریان کاری LED های موجود در بازار با توجه به رنگ آن ها متفاوت است و معمولا ولتاژکاری آن در رنج ۱٫۸ ولت تا ۳٫۳ ولت می باشد.

مقاومت داخلی LED بسیار کم است به همین دلیل اگر باتری را مستقیم به آن وصل نماییم می سوزد برای اینکه این اتقاق نیافتد سر راه آن یک مقاومت قرار میدهیم.

 

آموزش مفاهیم مدارهای سری و موازی

بازر چیست و چگونه کار می کند

خازن های الکتریکی و مفاهیم شارژ و دشارژ خازن 

نحوه ی خواندن کدرنگی مقاومت های الکتریکی 

آشنایی با انواع مقاومت های الکتریکی 

آشنایی با برد بورد و نحوه ی استفاده از آن 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *