خازن های الکتریکی و مفاهیم شارژ و دشارژخازن

با سلام خدمت همه ی دوستداران رباتیک در این جلسه از آموزش الکترونیک قصد داریم در مورد ساختمان داخلی خازن ها .ظرفیت خازن های الکتریکی و مفهوم شارژ و دشارژ در مدار صحبت کنیم .خازن های الکتریکی قطعاتی هستند که در مدار وظیفه ی ذخیره انرژی الکتریکی را برعهده دارد . خازن را با علامت c که مخفف کلمه ی capacitor می باشد نشان میدهیم.

ساختمان داخلی خازنهای الکتریکی :

خازن های الکتریکی از نظر ساختمان داخلی از دو صفحه ی رسانا تشکیل شده اند که عایقی به نام دی الکتریک بین صفحات آن قرار می گیرد .جنس این دی الکتریک ممکن است ازهوا.کاغذ.شیشه .سرامیک و… باشدکه دارای ضریب دی الکتریک متفاوتی هستند وهرچه ضریب دی الکتریک بیشتر باشد عملکرد آن ماده به عنوان عایق بهتر است .

ظرفیت خازنهای  الکتریکی : 

ظرفیت خازن الکتریکی به توانایی آن برای ذخیره ی انرژی الکتریکی گفته می شود و هر چه ظرفیت خازن بیشتر باشد توانایی خازن بیشتر است .

ظرفیت خازن به ساختمان داخلی آن وابسته است و با مساحت صفحات موازی رابطه ی مستقیم و با فاصله ی صفحات رابطه ی عکس دارد .

واحد آن فاراد است که با F نمایش میدهند فاراد واحد بزرگی است و معمولا از واحدهای کوچکتری مانند میلی فاراد (mF)، میکروفاراد (µF)، نانوفاراد(nF) و پیکوفاراد (pF) استفاده می شود.

مفهوم شارژ و دشارژ خازنهای الکتریکی:

اگر یک خازن را به یک منبع ولتاژ مثل باتری وصل کنیم صفحات خازن شروع به ذخیره بار الکتریکی می کنند تا زمانی که ولتاژ دو سر آن به اندازه ی ولتاژ منبع برسد در این صورت می گوییم خازن شارژ شده است و اگر این خازن را از مدار جدا کنیم دارای بارالکتریکی می باشد .

اگر دو سر خازنی را که شارژ شده است به وسیله ی دوتاسیم به یکدیگر وصل کنیم مشاهده می کنیم ک جریان در مدار به وجود می آید که این جریان تا زمانی که بار روی صفحات آن وجود دارد برقرار است به محض اینکه بار روی صفحات صفر شود جریان نیز صفر می شود که در این حالت می گوییم خازن دشارژ شده است .

آشنایی با بردبورد ونحوه ی استفاده از آن

آشنایی با انواع مقاومت های الکتریکی

نحوه ی خواندن کد رنگی مقاومت های الکتریکی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *